fbpx
PL

Informacje dla firm, które prowadzą wymianę handlową z Wielką Brytanią w 2021 roku

Szanowni Państwo,

 

Wielka Brytania opuściła Unię Europejską. W dniu 31 grudnia 2020 roku kończy się okres przejściowy, a Wielka Brytania opuści jednolity rynek i unię celną UE.  W przypadku firm prowadzących wymianę handlową z Wielką Brytanią, od 1 stycznia 2021 roku obowiązywać będą nowe zasady.  Poniżej zamieszczone zostały linki do stron internetowych zawierających informacje, które pomogą Państwu przygotować się na nadchodzące zmiany.

Zachęcamy także do śledzenia profilu British Embassy Warsaw i Department for International Trade na social media, oraz do zapoznawania się na bieżąco z najnowszymi informacjami publikowanymi na stronie:  gov.uk/eubusiness

 

Kampania informacyjna Keep Business Moving – informacje ogólne 

  • https://www.gov.uk/eubusiness – tu dowiedzą się Państwo, co trzeba wiedzieć, jeżeli chodzi o import, eksport, podatki, cła, świadczenie usług, pracę i dane osobowe.
  • https://www.gov.uk/transition – prosimy o skorzystanie z brexitowego narzędzia w celu uzyskania spersonalizowanej listy niezbędnych działań.
  • https://www.gov.uk/guidance/trader-support-service – jeżeli przewożą Państwo towary pomiędzy Wielką Brytanią i Irlandią Północną, ten Pomocnik Handlowca przeprowadzi Państwa przez wszelkie zmiany związane z realizacją protokołu w sprawie Irlandii Północnej.

Funkcjonowanie granicy    

Przewodnik importowo-eksportowy – działania związane z importem i eksportem towarów pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską od 1 stycznia 2021 roku krok po kroku.

Przewodnik przewoźnika drogowego – informacje dla firm transportowych i kierowców komercyjnych przewożących towary pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską.

Strona internetowa rządu polskiego   

  • www.brexit.gov.pl – tu znajdą Państwo specjalny przewodnik dla przedsiębiorców pod tytułem „Zasady współpracy z Wielką Brytanią od 1 stycznia 2021 roku”.

Jak uzyskać brytyjski numer EORI   

Ustalenie warunków handlu dla Państwa firmy   

Siedziba w Wielkiej Brytanii (do celów podatkowych)

Jak może Państwu pomóc pośrednik celny lub agent  

 

Zagadnienia szczegółowe

 

TOWARY KONTROLOWANE   

 

ŻYWNOŚĆ I ROLNICTWO  

Kontrola sanitarna i fitosanitarna   

Zwierzęta i produkty pochodzenia zwierzęcego 

Oznakowanie żywności i napojów   

 

TOWARY PRZEMYSŁOWE  

Oznaczenia CE i UKCA / Regulacje dotyczące towarów przemysłowych   

Przemysł motoryzacyjny

Chemikalia

Kosmetyki

Leki

Elektronika i maszyny 

Metale i inne materiały   

 

POZOSTAŁE INFORMACJE

Brytyjski eksport towarów o znaczeniu strategicznym   

Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES)

Usługi finansowe   

Przepływ danych  

Usługi telekomunikacyjne i informacyjne    

Uznawanie kwalifikacji   

Usługi i inwestycje

Imigracja

 

Jeśli na powyższych stronach nie znaleźli Państwo odpowiedzi na swoje pytania, mogą je Państwo kierować na adres e-mail: Poland.KeepBusinessMoving@fco.gov.uk

Wyznacz trasę